Surfinie - japoński mix

Surfinie
Dodane przez: seeks2dream
Surfinie to prześliczne rośliny wyhodowane w Japonii. Aż trudno w to uwierzyć, ale w Europie pojawiły się dopiero pod koniec lat 90 XX wieku. Surfinie to mieszańce powstałe w wyniku krzyżowania różnych gatunków i odmian ogrodowych petunii Petunia spp. przy zastosowaniu osiągnięć inżynierii genetycznej. Pamiętamy, iż nazwa rodzajowa surfinii to petunia, a nazwa surfinia jest zastrzeżoną nazwą marketingową. Będąc krewną petunii, cechuje się podobnymi właściwościami, bardzo szybkim wzrostem, mnóstwem dużych kwiatów i bardzo pięknym zapachem. Ta przepiękna, urokliwa, bujnie rosnąca roślina nie wybacza tylko jednego - błędów w pielęgnacji.

Pędy surfinii mogą osiągnąć długość nawet do 2 metrów długości. Jej efektowny wygląd sprawia, iż idealnie nadaję się ona zarówno jako ozdobna roślina okrywowa, tworząca przepiękne kwieciste dywany, jak i jako balkonowa roślina, niezwykle urokliwie prezentująca się w wiszących pojemnikach, skrzyniach, czy donicach. Odpowiednio pielęgnowana potrafi przyrastać codziennie o 2-3 centymetry. Jej zdolność do rozkrzewiania się oraz sposób, w jaki wyrastają pędy, decyduje o jej uprawowej wartości. Surfinie to wspaniałe rośliny ozdobne, o niespotykanie intensywnym wzroście, a ich niepowtarzalny urok jest wynikiem wyjątkowej mieszanki genów.

Surfinie rozmnaża się z łatwo ukorzeniających się sadzonek. Młode rośliny mogą zakwitnąć już po dwóch miesiącach. Surfinie rozmnaża się także z nasion. Wysiewać nasionka trzeba jednak bardzo wcześnie. Najlepszym miesiącem jest styczeń. W naszym kraju, w tym miesiącu jest jednak zbyt mało światła, by siewki były w stanie się rozwijać. Rozwiązaniem byłoby, zbyt jednak kosztowne, doświetlanie. Wysiane wczesną wiosną potrafią ładnie wzejść, rozkwitną jednak późnym latem. Warto jednak próbować. Przepiękne okazy uzyskane własnymi siłami z pewnością dadzą masę satysfakcji. Surfinie to jednak „obce" naszemu klimatowi rośliny. Decydując się na ich uprawę, chcąc uzyskać najpiękniejsze okazy, wybierzmy raczej gotowe sadzonki. Odmian surfinii jest bardzo dużo, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dziesiątki kolorów i wielkości. Pamiętajmy jednak, że jedynie oryginalne, wolne od wirusów, pochodzące z pewnego źródła sadzonki, zagwarantują nam powodzenie w uprawie.

Surfinia kwitnie bardzo obficie, jest jednak niestety mało odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Zarówno ulewne deszcze, jak i silne podmuchy wiatru są w stanie zniszczyć jej przepiękne kwiaty. Problemem może być również, mogący opóźnić kwitnienie nawet o miesiąc, niedobór słońca. Surfinie rozkwitają i kwitną całe lato. Niektóre z odmian kwitną nawet do października. Pamiętajmy, by po przekwitnięciu obrywać kwiaty. Pobudzi to roślinę do zawiązywania nowych pąków. Czynność tę wykonujmy nożyczkami albo sekatorem, by nie uszkodzić gałązek.

Kwiat surfinii
Dodane przez: unforth
Sadząc surfinie wybierzmy stanowisko słoneczne, właśnie na takim rozkwitnie bardzo szybko. Długość dnia, powyżej której tworzą się pąki kwiatowe, to 12 godzin. Surfinie lubią ziemię wilgotną, o odczynie kwaśnym, próchniczną, bogatą w składniki pokarmowe. Właśnie w takich warunkach roślina najlepiej wykorzysta cenne i „uwielbiane" przez nią jony żelaza. Jego niedobór sprawi, iż pięknie zielone do tej pory liście, zbledną, a kwiaty staną się mniej okazałe i niezbyt liczne.
Sadząc roślinki dodajmy do ziemi troszeczkę piasku, korzenie surfinii potrzebują, bowiem sporo powietrza. Z uwagi na tak duże wymagania pamiętamy o ich obfitym podlewaniu i nawożeniu zastosowanym już dwa tygodnie po posadzeniu specjalnymi nawozami do surfinii. Pamiętajmy, by nawet w największe upały utrzymywać ziemię lekko wilgotną, nawet gdybyśmy mieli podlewać je 3-krotnie. Starajmy się wykorzystywać wodę bez chloru, dodatek tego gazu w niekorzystny, bowiem sposób oddziałuje na korzenie roślin. Wodę wodociągową należy pozostawić na jeden dzień w naczyniu, tak by chlor zdołał się ulotnić. Aby uniknąć wahań żyzności podłoża, nawozy stosujmy przy każdym podlewaniu, rozcieńczając je 2-krotnie bardziej niż zalecają producenci. Sadząc surfinie w donicach, czy balkonowych skrzynkach zastosujmy specjalnie przeznaczona dla nich ziemię.
Pod surfinie wybierzmy odpowiedni pojemnik, donicę z otworami odpływowymi, najodpowiedniejsza będzie donica z podwójnym dnem. Długo zalegająca woda spowoduje, bowiem gnicie jej korzeni. Wykorzystanie donic z podwójnym dnem rozwiąże zarówno problem gnicia korzeni, jak i odpływania wody.

Pamiętajmy o konieczności uszczykiwania rośliny po około dwóch tygodniach od posadzenia. Usunięcie wierzchołków pędów spowoduje, iż rośliny lepiej się rozkrzewią i łatwiej będzie utrzymać ich odpowiedni pokrój w dalszych etapach uprawy. Nie dopuszczając do zbytniego przerostu pamiętajmy, więc o skracaniu pędów. Przyczynimy się tym samym do zgęstnienia rośliny i wypuszczania nowych pędów.
Surfinie są niezwykle wrażliwe na wirus mozaiki tytoniowej. Unikajmy, więc sadzenia jej towarzystwie roślin psiankowatych - m.in. pomidora czy papryki oraz palenia tytoniu tuż przez zabiegami pielęgnacyjnymi.
Pamiętajmy o słońcu, wodzie i pożywieniu oraz dbałości właściciela. Jeśli spełnimy te cztery wymagania, one z pewnością odpłacą nam swoim pięknem.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2009-06-03 11:56:03