Szafirki

Szafirki
Dodane przez: naitokZ
Zaczerpnięte z: www.flickr.com
Szafirek to urokliwa, niewielka roślina cebulowa. Jej nazwa oraz barwa kojarzy się ze szlachetnym kamieniem - szafirem. Ten rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków, które najczęściej pochodzą z krajów śródziemnomorskich oraz z obszaru Azji Mniejszej.

Pojedyncze kwiaty, które przypominają malutkie dzwoneczki, mające kilka milimetrów średnicy, skupione są w kłosach. Liście są długie, wąskie i niekiedy pokładają się na ziemi.

W Polsce można uprawiać kilka gatunków i odmian tych niewielkich kwiatów. W naszym klimacie najczęściej można spotkać szafirka lazurowego (Muscari azureum), który przy sprzyjającej pogodzie już w marcu może rozwinąć swoje jasnoniebieskie kwiaty. W kwietniu można wypatrywać pierwszych kwiatów szafirka armeńskiego (Muscari armeniacum). Popularną odmianą jest m.in. ‘Grand Maitre’, o ciemnoniebieskich kwiatach z białymi brzegami oraz intensywnie szafirowy ‘Blue Spike’. Znany jest także szafirek drobnokwiatowy, a w maju możemy zaobserwować kwitnące kwiaty szafirka szerokolistnego (Muscari latifolium). Największa popularnością cieszą się szafirki miękkolistne (Muscari comosum), o kwiatostanach osiągających 30-50 cm.

Uprawa szafirków nie jest trudna. Są to kwiaty, które rosną prawie na każdym stanowisku. Lubią gleby żyzne, próchniczne, piaszczysto-gliniaste, a nawet wilgotne. Miejsce powinno być słoneczne lub półcieniste. Szafirki rozmnażamy z nasion lub (szczegóły tu...) z cebulek przybyszowych. Kwiaty te najlepiej sadzić na przełomie września oraz październik. Szafirki doskonale prezentują się posadzone w grupach lub na obrzeżach rabat. Można także wypełnić puste miejsca na skalniaku, sadząc je grupami pomiędzy innymi roślinami.

Na przełomie czerwca i lipca szafirki przekwitają, liście żółkną i zasychają. Przez dwa lub trzy lata po posadzeniu nie powinno się cebul wykopywać z ziemi. W ten sposób kępy będą coraz okazalsze i będą kwitły coraz obficiej. Po upływie 4 lat wykopujemy kępę i dzielimy na pojedyncze cebule. Do września przechowujemy je w miejscy suchym, przewiewnym i ocienionym. Jesienią tak przygotowane cebulki należy posadzić na nowej rabacie.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: A.D.
2019-07-29 12:04:14