Przedzimowe zabiegi pielęgnacyjne w ogrodzie

Szron
Dodane przez: slollo
Zaczerpnięte z: www.flickr.com
Ostatnie dni listopada to okres, w którym często mamy do czynienia z pierwszymi opadami śniegu, nie wspominając już o porannych przymrozkach, które od przeszło dwóch tygodni spędzają sen z powiek wszystkim kierowcom.

Zima nadciąga nieubłaganie, a nagłe pogorszenie pogody może mieć katastrofalne skutki dla kondycji i wyglądu naszych roślin na wiosnę. Przyszedł więc czas na dopięcie przygotowań na ostatni guzik.

Najważniejszą sprawą jest oczywiście osłanianie krzewów. Jeśli zależy ci na ich zdrowiu i ładnym wyglądzie, musisz koniecznie zainwestować w agrowłókninę zimową, kaptur ochronny, lub przykryć krzew świerkowymi gałęziami. Osłaniać należy także zimozielone krzewy, ponieważ ostre słońce w mroźne dni może wywołać tworzenie się brunatnych przebarwień na liściach.

Osłona z agrowłókniny to nie tylko zabezpieczenie przez mrozem i nadmiernym przesuszeniem. To także doskonałe rozwiązanie problemu palącego słońca oraz zalegającej pokrywy śnieżnej, mogącej połamać gałęzie. Oczywiście pamiętaj, że przed przykryciem niektórych roślin, np. iglaków rosnących w formie kolumn, należy związać ich korony.

Drzewa w sadzie mają niestety zbyt dużą powierzchnię, by przykrywać je agrowłókniną. W tym przypadku możesz zabezpieczyć je przed mrozem poprzez bielenie pni. Biała warstwa wapna skutecznie zapobiegnie pękaniu kory. Poza tym warto nie dopuszczać do zalegania śniegu w koronach, bo może on doprowadzić do połamania gałęzi lub całkiem zniekształcić roślinę. Jeśli już jednak doszło do połamania gałęzi musimy niezwłocznie obciąć kikuty i zastosować specjalną maść ogrodniczą aby zapobiec infekcjom grzybiczym.

Bardzo ważnym zabiegiem jest dokładne usuwanie mumii owoców. W zimie bardzo łatwo o powstawanie ran, będących wrotami zakażeń grzybowych i bakteryjnych. Nie możemy więc sami stwarzać zagrożenia pozostawiając potencjalne źródło infekcji na drzewach!

Na koniec, żeby nie było nam smutno w zimowe wieczory, warto zająć się roślinami doniczkowymi. Pamiętaj o częstym sprawdzaniu wilgotności w doniczkach, ponieważ w ogrzewanych pomieszczeniach, zwłaszcza w pobliżu kaloryferów, powietrze może być bardzo suche. O rośliny domowe również trzeba dbać, stosując odpowiednie nawozy. Szczególnie istotne jest to w przypadku storczyków, które nawozimy regularnie specjalnym nawozem.
Zaczerpnięte z: HORTICO
Dodane przez: Tomasz Olszak
2011-11-25 09:32:29