Lato zmienia oblicze

Letni ogród
Dodane przez: Muffet
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Ostatnie tygodnie lata to tropikalne upały, które odczuły także rośliny. W tym czasie, z racji osłabienia, stały się podatne na infekcje chorób grzybowych. Lato zmieni swoje oblicze. Temperatura w przeważającej części kraju będzie oscylować w przedziale 25 – 30 stopni; częściej niż dotychczas będzie padał deszcz. W najbliższych dniach należy się spodziewać się infekcji m.in. szarej pleśni, mączniaków i rdzy.

Szara pleśń atakuje wszystkie części roślin. Na łodygach, liściach i kwiatach widoczny jest puszysty nalot najpierw w kolorze białym przechodzącym w szary. Rozwojowi grzyba sprzyja temperatura 15 – 25 stopni oraz duża wilgotność. Do jej zwalczania, zgodnie z obowiązującą rejestracją warto użyć jeden z preparatów: Teldor 500SC, Signum 33WG, Topsin M 500SC i inne.

Mączniak prawdziwy to biały, charakterystyczny, pylisty nalot, którego łatwo zaobserwować na powierzchni liści. Często wraz z mączniakiem prawdziwym pojawiają się rdze. Wypróbowanymi preparatami w walce z tą chorobą jest Nimrod 250EC, Score 250EC, Amistar 200SC i inne.

Mączniak rzekomy bardzo przypomina mączniaka prawdziwego. Kolor nalotu brązowy; często na spodniej stronie liścia. Gama dostępnych do jego zwalczania jest bardzo szeroka (np. Discus 500WG, Amistar 250SC, Proplant 722SL i inne). Należy też pamiętać, że do tej samej grupy należą takie choroby jak fytoftoroza (zamieranie pędów, brunatnienie iglaków) zwalczane przy pomocy Falcon 460EC, Mildex 711,9WG, Proplant 722SL i innych oraz zaraza ziemniaczana (czarne plamy na owocach pomidorów), którą skutecznie można zwalczyć przy pomocy takich środków ochrony roślin jak Switch 62,5WG, Acrobat 68WG czy Curzate Cu 49,5WP.

Na niektóre choroby w obecnym stanie prawnym nie ma zarejestrowanych środków; pozostaje wiec usuwanie chorych egzemplarzy (np. rizoktonioza) lub intensywne nawożenie (np. różowa plamistość traw).

Najbliższa pogoda pozwoli także na rozmnażanie się niektórych owadów. Do tych najbardziej uciążliwych będą należeć mszyce,wciorniastki i przędziorki. W ofercie dla hobbystów pojawiło się sporo ciekawych, nowoczesnych preparatów (np. Vertimec 018EC, Kohinor 200SL, Omite 570EW i inne), którymi będzie można zwalczyć uciążliwe agrofagi. Przed stosowaniem niektórych preparatów należy zapoznać się z etykietą – instrukcją stosowania zwracając szczególną uwagę na nowe zwykle okrojone w porównaniu z poprzednimi rejestracje (np. Nissoroun 050EC, Mospilan 20SP i inne).

Reasumując: w najbliższym czasie należy dopasować zasilanie roślin w wodę do panujących warunków, nawozić osłabione rośliny i reagować odpowiednio w przypadku zaatakowania roślin przez choroby grzybowe lub owady. Pamiętajmy, przed nami wkrótce zbiory owoców i warzyw. Liczbę zabiegów chemicznych zmniejszyć do niezbędnego minimum, zwracając uwagę m.in. na zachowanie terminu karencji.
Zaczerpnięte z: HORTICO
Dodane przez: Bogdan Stachulec
2010-07-28 10:24:18