Wiosenne tulipany

Tulipany
Dodane przez: ComùnicaTI
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/comunicati/3502085373/
Tulipany bez wątpienia kojarzą nam się z wiosną. Charakteryzują się bogatą gamą barw oraz dużą ilością odmian. Pochodzą z rejonów Europy, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. W XVI wieku były skarbem Holendrów, a ich wartość dorównywała wartości złota. Również obecnie największe uprawy tulipanów spotkamy w Holandii, gdzie wiosna rozkwitają ogromne tulipanowe pola.

Tulipany swoją popularność zawdzięczają dużej różnorodności odmian, występujących w rozmaitych barwach. Znanych jest ok. 100 gatunków tulipanów. Większość odmian uprawianych w przydomowych ogródkach to mieszańce ogrodowe, które są dość odporne na złe warunki atmosferyczne. Różnią się od siebie barwą, wielkością, kształtem kwiatów oraz terminem kwitnienia.
Kwiaty te nie sprawiają zbyt wiele kłopotów w uprawie. Tulipany lubią gleby zasobne w próchnicę, głęboko spulchnioną, wilgotną o odczynie obojętnym. Doskonale rosną na stanowiskach słonecznych oraz półcienistych.
Najlepsza porą na ich sadzenie jest druga połowa września oraz początek października. Zbyt późne posadzenie, może cebulkom przeszkodzić w dobrym ukorzenieniu się i w ten sposób kwitnienie tulipanów będzie opóźnione.

Tulipany Leen Van Der Mark
Dodane przez: cliff1066
Na zimę cebulki kwiatów najlepiej przykryć ściółką z liści, korą lub gałązkami iglaków. Dzięki temu zabezpieczymy cebulki przed przemarznięciem, wyschnięciem oraz zachwaszczeniem.

Po przekwitnięciu tulipanów, należy oberwać resztki kwiatów. Dopóki liście nie zaczną obsychać, kwiaty należy systematycznie podlewać. Po zaschnięciu cebulki należy wykopać, oczyścić i wysuszyć, a następnie przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Możemy je także pozostawić na zimę w glebie, jednak kwiaty z roku na rok będą coraz drobniejsze.

Cebule do doniczek najlepiej wysadzić w okresie od września do grudnia. Najlepiej sadzić je pojedynczo do wysokich pojemników lub po kilka do szerokich doniczek. W tym wypadku najlepszym podłożem do domowej hodowli tulipanów jest mieszanka ziemi doniczkowej oraz torfu. Bardzo ważne jest zapewnienie kwiatom odpowiedniego drenażu. Jeżeli doniczka, w której je sadzimy nie posiada otworu odpływowego, warto wybrać materiał dobrze chłonący wodę lub też na spodzie ułożyć niewielkie kamyczki. Po posadzeniu cebul do ziemi, trzeba je obficie podlać, przenieść do ciemnego i chłodnego pomieszczenia o temperaturze ok. 10 stopni C. Po upływie około 10 tygodni doniczkę można przenieść do cieplejszego i zacienionego pomieszczenia. Po 7 dniach tulipany należy ustawić w pełnym świetle, ale równocześnie w miejscu najchłodniejszym.

Kupując tulipany w doniczkach, najlepiej wybrać te, które dopiero będą kwitły, nie mają żółtych liści oraz wyschniętej ziemi w doniczce. Natomiast, jeżeli decydujemy się na kwiaty cięte należy pamiętać, że przed wsadzeniem do wazonu z wodą dobrze jest podciąć im pod skosem końcówki. Nie warto kupować tulipanów z małymi, zielonymi pąkami, ponieważ one nigdy nie zakwitną.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: A.D.
2011-04-13 11:16:25