Paprotki doniczkowe

Paprotki doniczkowe
Dodane przez: alexfiles
Zaczerpnięte z: www.flickr.com
Paprotka jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawianych w domu. Znamy około 300 gatunków tej rośliny, jednak w Polsce uprawianych jest zaledwie kilka z nich. W niektórych mieszkaniach rosną bujnie, wzbudzając zachwyt, w innych niestety marnieją i szybko usychają.

Paprotki doniczkowe nie są w uprawie wymagające. Warto zapewnić im miejsce, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie należy stawiać ich tuż nad kaloryferem. Aby nasze paprotki dobrze rosły warto zapewnić im powietrze odpowiednio ciepłe i wilgotne. Idealną temperaturą do uprawy i rozwoju paprotek jest ok. 22 stopni C latem oraz 15-18 zimą. Roślinę należy podlewać wodą miękką, letnią i bez wapnia. Sprawdzoną metodą nawadniania paproci jest dostarczenie jej na raz dużej ilości wody, a następnie po kilku minutach usunięcie jej nadmiaru z podstawki.

Paprotki doniczkowe
Dodane przez: www.sxc.hu
Zaczerpnięte z: www.sxc.hu
Przesadzania paprotki nie należy wykonywać zbyt często. Najlepiej ten zabieg wykonywać wiosną, w okresie najlepszego ich wzrostu. Należy je przesadzić do ziemi z dużą zawartością próchnicy, można również dodać odrobinę torfu lub kory drzew iglastych. Podczas przesadzania należy uważać by nie naruszyć systemu korzeniowego rośliny. Jeżeli przesadzimy naszą paprotkę do zbyt dużej doniczki, może ona nie mieć przyrostu. Dzieje się tak, ponieważ roślina umieszczona w zbyt dużym pojemniku będzie rosnąć w obrębie systemu korzeniowego, a nie w liściach. W takim przypadku najlepiej przesadzić ją do mniejszej doniczki.

Paprotki bardzo dobrze oczyszczają powietrze z różnego rodzaju toksyn, a w szczególności tych znajdujących się w meblach, wykładzinach czy farbach. Roślina ta ma także doskonałe właściwości nawilżające powietrze. Jest także odpowiednią rośliną dla alergików, ponieważ wydziela bardzo dużo tlenu.
Są to kwiaty, które bardzo dobrze prezentuje się w każdym pomieszczeniu. Doskonale nadają się do wiszących doniczek. Warto wiedzieć, że paprotki źle znoszą zmianę otoczenia. Dlatego też należy dać im trochę czasu do przystosowania się do nowych warunków i nie zniechęcać się tym, że po zmianie miejsca zaczyna nam marnieć. Odpowiednia uprawa i odrobina cierpliwości z pewnością przyniosą piękne rezultaty.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: AD
2018-01-11 07:03:03