Jakaranda mimozolistna

Jakaranda mimozolistna
Dodane przez: mauroguanandi
Jakaranda mimozolistna (Jacaranda mimosifolia) to niezwykły, należący do rodziny bignoniowatych okaz. Przepiękne drzewo rośnie w Brazylii i Argentynie. W ojczyźnie jej imię wymawia się jako nazwę ‘hakharanda', poza językiem portugalskim wymawiana jest jako ‘dzakaranda'. Czasami bywa nazywana drzewem palisandrowym lub drzewem różanym. Chętnie bywa sadzona we wszystkich subtropikalnych i tropikalnych regionach świata.

Podwójnie pierzaste, duże, dorastające do 25 centymetrów liście tego krzewu przypominają nieco liście paproci lub mimozy. Największą jednak atrakcją jakarandy są niebieskofioletowe, lawendowe kwiatostany, dzięki którym zyskała ona światową sławę. Kwiaty jej, jeśli rozkwitną, stają się pięknymi, fioletowymi pożyczka (zobacz https://www.smartvest.pl/) liliowo różowymi 4 centymetrowymi kielichami, rozwijającymi się w dużych 30 centymetrowych wiechach. Hodowców oszałamia balsamiczny zapach kwiatów, przypominający troszeczkę zapach maciejki. Na nieszczęście dla nas jakaranda rzadko rozkwita w pojemniku, kwitnie, bowiem zazwyczaj wtedy, gdy jest już dużym drzewem.

Roślina rozkwita wczesną wiosną do połowy lata. Kwiaty utrzymują się na roślinie do dwóch miesięcy. W ojczyźnie bywają Ci, którzy nigdy nie zasadzą ją w swoich ogrodach, z uwagi na ogromną masę opadających kwiatów, tworzących istny kwiecisty dywan. Nieliczne egzemplarze zawiązują owoce. Spłaszczone, zdrewniałe torebki z oskrzydlonymi nasionami zwisają na drzewie przez wiele miesięcy.
Ta wieloletnia roślina w naszych warunkach dorasta do 2 metrów wysokości. W swojej ojczyźnie dorasta nawet do 15 metrów wysokości.

Jakaranda jest rośliną zimozieloną, nie gubi, więc liści na zimę. W ojczyźnie częściowo zrzuca liście w porze suchej. Jeśli zdecydowaliśmy się na jej uprawę w ogrodzie, przezimować będzie musiała w szklarni lub zimowym ogrodzie, nie jest bowiem mrozoodporna. Przymrozki mogą ją zabić, dorosła roślina wytrzymuje spadki temperatury jedynie do -7°C. Latem z powodzeniem może wrócić na taras lub balkon. Rodzimy klimat odbiega od naszego, uprawiana musi być, więc w dużych donicach. Roślina uwielbia słońce i żyzną glebę. Wymagać będzie od nas regularnego nawożenia i stałej wilgotności gleby. Pamiętajmy, by nie dopuścić do przesuszenia gleby. Używajmy nawozów bez wapnia.
Z uwagi na dość rzadkie gałęzie i luźny pokrój zaleca się cięcie wpływające na zagęszczenie gałęzi. Możemy z powodzeniem ją formować.
Jakaranda dostarcza wartościowego drewna, zwanego zielonym hebanem.

Bywa stosowana także w medycynie ludowej. Kora i korzenie są lekiem na syfilis. Liście używane bywają przy zranieniach. Niektórzy wierzą, że jeśli komuś przechodzącemu pod jakarandą, spadnie kwiat na głowę, będzie sprzyjać mu szczęście.
Nasiona jej możemy wysiewać cały rok.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2019-07-29 12:04:08