Rabaty bylinowe

Rabata kwietna
Dodane przez: bestfor
Rabaty, to najpopularniejszy sposób wykorzystania bylin, z jakim możemy zetknąć się w przydomowych ogrodach. Rabata, jako wyodrębniona przestrzeń obsadzona bylinami może mieć więc kształt najprostszego, regularnego prostokąta, umieszczonego na przykład równolegle do ogrodowej ścieżki, bądź posiadać zupełnie nieregularne, abstrakcyjne kształty.

Umiejscowienie rabat w ogrodzie lub na działce bywa bardzo różne. Zazwyczaj jednak, nie umieszczamy ich na środku. Najczęściej zgrupowane w ten sposób byliny sadzimy przy ścianie domu lub pod płotem. Uzyskamy w ten sposób nie tylko naturalne podparcie dla wyższych roślin, ale głównie jednorodne tło dla pozostałych bylin. Szczególnie ciekawe efekty uzyskuje się, gdy tłem tym jednorodna kolorystycznie ściana lub płot. Bylinami podsadzać można nasadzenia drzew i krzewów, wykorzystując przy tym stworzony przez nie cień.

Chcąc osiągnąć satysfakcjonujący efekt, projektując rabaty, pamiętajmy o kilku prostych zasadach. Dobierając rośliny do obsadzenia, bierzmy pod uwagę warunki, w jakich będą rosły. Przykładowo, chcąc obsadzić południową stronę budynku, bądź wyższego muru, nie sadzić w tym miejscu roślin cieniolubnych. Przez dłuższą, bowiem część dnia wystawione będą na działanie promieni słonecznych. Uważajmy by rośliny wyższe nie zasłaniały roślin niższych. Pamiętajmy również o ekspansywności niektórych roślin oraz o tym, że potrzebować będą one znacznie większej przestrzeni. Dobierzmy kolory. Spróbujmy sprawić, by kolory kwiatów i liści tworzyły spójną i harmonijną całość. Spróbujmy optymalnie dobierać rośliny w tak odpowiedni sposób, byśmy niemalże przez cały okres, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, mogli cieszyć się kwiecistą rabatą bylinową.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2019-07-29 12:03:02